Wednesday, April 16, 2014

Како је био могућ напад у Бостону?

boston-maraton


Годину дана након напада на Бостонском маратону постоје бројни извештаји, али ниједна метода којом би се ствари могле побољшати када је реч о обезбеђењу. У нападу су убијене три особе а више од 260 повређено.


Људи у Америци се и данас питају како је у време тоталног надзора и свемогућих тајних служби био могућ такав злочин. Експерту за питања безбједности Томасу Мекнамари је јасно: „Можда је било могуће да се напади осујете да су тајне службе размјењивале податке са локалним снагама безбедности“, каже он за ДW. Некадашњи амбасадор Мекнамара био је у служби многих америчких председника као стручњак за безбедност. Након напада 11. септембра водио је одељење задужено за размену података у оквиру америчке тајне службе.


Локалне власти и тајне службе надгледају скоро сваки вид комуникације. Али, и поред тога су двојица браће Чечена који су емигрирали у Сједињене Државе активирати бомбе 15. априла 2013. Уз то је старији брат Тамерлан Царнајев годинама био под будним оком руске тајне службе. Руска тајна служба је 2011. јавила америчкој савезној полицији ФБИ и тајној служби ЦИА да се осумњичени потпуно променио. Они су тада навели да је Тамерлан Царнајев постао побожни следбеник радикалног ислама и припрема састанке са припадницима сличних савеза у својој домовини. Али, након истраживања ФБИ на крају се дошло до закључка да Тамерлан Царнајев не представља опасност за Америку. А то је била фатална грешка.


Недостатак сарадње


А након напада је по ФБИ и ЦИА осута паљба. Прије свега критика на рачун ФБИ да није следио важна упозорења. Зашто у обзир нису узети кључни налази, који су додуше били само у виду препорука – за то нико не жели да преузме одговорност. Одбор за унутрашња питања Представничког дома Конгреса је у свом извештају дошао до сличног закључка као и експерт за питања безбедности Мекнамара. Савезне службе су премало комуницирале са локалним службама које се баве кривичним гоњењем. Тако да служби у Масачусетсу нису били доступни подаци о томе да је грађанин ове савезне америчке земље Тамерлан Царнајев регистрован и у руској и америчкој тајној служби. Одбор такође наглашава да су садашњи закључци идентични оним након напада 11. септембра 2001, али и пуцњави у тексашком Форт Худу 2009. године. И сада је време да се то промијени.


cernajev Цртеж са првог дана процеса против млађег Царнајева


Многи представници служби у Бостону су прошле седмице на саслушању пред одбором америчког Конгреса нагласили да је сарадња локалних служби безбеднсоти била у основи добра. Овакав закључак је извео и професор кризног менаџмента Херман Леонард са Универзитета Харвард. Он је заједно са својим малим тимом објавио студију у којој анализира акцију ватрогасаца, хитне помоћи и других локалних служби. Професор Леонард је такође био на саслушању Одбора за унутрашња питања америчког Конгреса. „Одбор је наш рад оценио веома корисним, а били су сагласни и са нашим препорукама“, каже Леонард за ДW.


Тајне службе се бране


Њујорк тајмс је пре неколико дана цитирао је један још необјављени извештај у којем америчке тајне службе пребацују одговорност на Русе. Руска влада тада наводно није пренела све што је знала. У противном би се ФБИ више позабавио осумњиченима. Да ли је ово изговор? За Томаса Мекнамару то уопште није релевантно. У природи је тајних служби да задржавају информације. Русија је два пута упозорила Америку на опасне активности Царнајева. „То је довољно да се делује“, каже Мекнамара.


Но, у једном интерном извештају ФБИ након напада у Бостону, савезна полиција се жалила да су јој руке биле везане, првенствено због савезних закона и смерница којих треба да се држи у свом раду. Томас МекНамара истиче да је ФБИ још увек могао да учини једно, а то је да бар проследи податке. „Јер, овде је проблем у размени података а не у деловању“, наглашава овај експерт за безбедност. Он напомиње и да је ФБИ прилично уздржан када се ради о размени података. У извештају службе која је надгледала рад тајних служби стоји и да је управо код тих питања код ФБИ учињено неколико побољшања.


Маратон остаје


Ове године 21. априла ће се пуцњем из пиштоља означити почетак Бостонског маратона. Он би требало овај пут да буде највећа али и најбоље обезбеђена трка. За 118. маратон ангажовано је 3.500 полицајац – двоструко више него до сада. Биће постављени пунктови за контролу метала, као и пси обучени за откривање бомби, али и стотине камера за надгледање обезбеђиваће стазу.


Процес против млађег брата Џохара Царнајева требало би да почне у новембру. Овом 20-годишњаку прети смртна казна. Његов брат Тамерлан је четири дана након напада убијен у размени ватре с полицијом.


(Дојче веле)






СРБИН.ИНФО http://ift.tt/1ta8F1r

No comments:

Post a Comment